Nejčastější potíže nastávající maminky

28.07.2018

Někdy těhotné ženy trápí bolesti v kříži. Většinou mají tyto ženy obrácenou dělohu, což znamená, že děloha směřuje ke křížové kosti. Jak dítě roste a hmotnost dělohy se zvyšuje, vzniká zde silný tlak. 

Nejlépe pomůže spaní v poloze na břiše s válvem, nebo polštářkem pod břichem, protože v této poloze nejsou zatěžovány plotýnky. Přes den odpočívejte co nejčastěji v poloze na čtyřech, cvičení kočičího hřbetu, nebo vyzkoušejte břišní tanec.

Další příčinou bolestí v kříži je zcela přirozené a hormonálně podmíněné uvolnění sakroiliakálního skloubení. Pokud aromaterapie nezabírá, doporučuji vyhledat fyzioterapeuta, nebo odborníka na kraniosakrální terapii.

Aromaterapie

Úlevu přinese masáž postižených míst éterickými oleji z jasmínu, mandarinky, rozmarýnu a jalovce zředěnými v rostlinných za studena lisovaných olejích. Jasmín podporuje vyrovnání ženských hormonů. Mandarinka se hodí k uvolnění svalů. Rozmarýn podporuje krevní oběh a napomáhá k lepšímu překonání obtíží. Jalovec působí blahodárně při revmatických obtížích.

Při akutních křečových bolestech velmi dobře zabírá, když se smíchá jedna polévková lžíce chlazeného tvarohu s trochou levandulovo-cypřišového oleje. Můžeme na bolestivé místo jednoduše položit list bílého zelí, dokud nezvadne – působí protizánětlivě.

Křečové žíly a otoky

Příčin vzniku křečových žil bývá víc. Předpokládá se, že zde hrají roli vrozené předpoklady, vliv estrogenu a prostaglandinu, uvolnění cévní stěny, vnější tlak dolní duté žíly a žíly v pánvi rostoucí dělohou, obezita a dlouhodobé stání.

Jako prevence se doporučuje relaxace s vyvýšenými dolními končetinami, používání netěsnícího a neškrtícího spodního prádla, nošení těhotenských elastických punčochových kalhot, které podporují žilní oběh.

Do denního režimu zařaďte pravidelné cvičení nohou, aby se napínáním svalů podpořil tok krve. Ráno sprchujte nohy střídavě horkou a studenou vodou a hlavně v létě si přes den nohy několikrát osprchujte studenou vodou. Proud studené vody, by měl směřovat nahoru. Do stravy zařaďte více vlákniny a méně živočišných bílkovin, aby dobře fungovalo zažívání.